Máte ve své posteli již déle, než deset let molitanovou matraci a připadá vám již proleželá a špatně se na ní spí? Možná je to ten pravý čas na výměnu matrace, protože tyto výrobky nemívají neomezenou životnost. Molitan se časem může zdeformovat a jako každý plast se postupně rozkládá, i když třeba relativně pomalu. Rádi bychom vám nyní navrhli, abyste se alespoň zamysleli nad tím, zda klasickou zdravotní matraci nenahradit matrací složenou z několika polyuretanových desek. Podobným způsobem se totiž zdravotní matrace vyrábí, tam se kombinují vlastnosti jednotlivých molitanů, i když mohou mít některé desky upravený tvar s různými prohlubněmi, válečky apod.

postel v ložnici

Pojďme tedy začít s výrobou vlastní matrace, která by vás mohla vyjít o poznání levněji, přitom vám poskytne takřka stejnou rozkoš. Ve spodní části by mohl být pojený molitan. Poslouží jako opora pro další matrace, i když se jedná o výrobek z recyklátu. Na pojený molitan, například o tloušťce 5 cm, pak položíte velmi kvalitní desku PUR pěny nebo studenou pěnu HR, s patřičnou tuhostí, která odpovídá hmotnosti vašeho těla. Ta by mohla být silná přibližně 10 až 15 centimetrů. Takto by se už dalo pohodlně spát, ale my to ještě vylepšíme tři až pět centimetrů silnou vrstvou paměťové neboli líné Visco pěny.

dítě v posteli

Ta je velice měkká a poddajná, příjemná na dotek a poskytne dokonalý komfort při ležení i sezení. Když se na Visco pěnu zatlačí dlaní nebo bosým chodidlem, pěna si pamatuje pár vteřin jeho tvar a pak se zas vrátí do původní polohy. Na závěr se patří obléknout všechny molitanové desky do ochranného potahu s obsahem aloe vera, který vytvoří z vaší matrace kompaktní celek. A chcete-li, můžete matraci chránit pogumovaným textilním chráničem proti rozlití tekutin, například čaje v posteli nebo moči, pokud se tu vyčůrá malé dítě nebo domácí mazlíček.